U petak, 19. septembra, u Centru građanske energije u Severnoj Mitrovici, održana je diskusija pod nazivom „Dijalog o normalizaciji: stanje stvari, izazovi i mogućnosti“, organizovana od strane NVO Aktiv i Kosovske građanske alternative.
Predstavnici lokalne vlasti, političkih stranaka kosovskih Srba, kao i predstavnici civilnog sektora iz obe zajednice, srpske i albanske, analizirali su ključne probleme u dijalogu Beograda i Prištine, s posebnim osvrtom na trenutnu političku situaciju na severu Kosova, i time izazove u procesu normalizacije.
Učesnici su istakli da dijalog stagnira već dve i po godine, dok poslednji sastanak u Briselu nije doneo značajan pomak. Iako se očekivao napredak, smanjenje tenzija i vraćanje političkom dijalogu, kako je ocenjeno, danas obe strane pesimistično gledaju ka skorašnjem rešenju.
U tom pogledu se smatra da političke okolnosti, kao što su predstojeći izbori na Kosovu i u Sjedinjenim Američkim Državama, dodatno utiču na odlaganje procesa. Posebno je naglašeno da je društvena i politička nestabilnost na Kosovu velika prepreka napretku. Kako su učesnici istakli, situacija na terenu ostaje napeta, a glavni cilj međunarodnih i lokalnih aktera sada je stabilizacija stanja i smirivanje tenzija do prihvatljivog nivoa kako bi se obezbedili uslovi za nastavak dijaloga.
Učesnici su ukazali da su na severu Kosova najveće tenzije, zbog čega proces normalizacije postaje pitanje stabilnosti. Tokom diskusije istaknuto je i da trenutna politička situacija doprinosi sve većoj polarizaciji između srpske i albanske zajednice na Kosovu. Izneta je zabrinutost da se kvalitet života Srba, posebno na severu Kosova, značajno pogoršao, a napori za njihovu integraciju u politički i društveni život Kosova su minimalni.
Učesnici su se složili da je neophodno promeniti narativ koji trenutno dominira, ka procesu koji promoviše konkretna i pozitivna rešenja koja mogu doneti dugoročne političke i društvene promene. Jedan od ključnih zaključaka diskusije odnosi se na važnost uključivanja lokalnih zajednica, naročito srpske zajednice na severu Kosova, u institucionalne procese.
Kao jedan od ključnih izazova, prema ocenama učesnika, prepoznata je i potreba za smanjenjem prisustva specijalnih policijskih jedinica na severu Kosova, što bi doprinelo smirivanju tenzija. Dodatno, učesnici su ukazali na potrebu rešavanja pitanja eksproprijacije zemljišta, koje dodatno komplikuje odnose u ovom delu Kosova, kao i na važnost ulaganja u infrastrukturne projekte koji bi unapredili život svih zajednica. Iznet je i predlog za osnivanje konsultativnog foruma između kosovske vlade i lokalnih srpskih predstavnika.
Iako se često govori o integraciji, predložen je inkluzivniji pristup koji bi omogućio stvaranje uslova za miran suživot i izgradnju poverenja između zajednica. Učesnici su naglasili da dogovori i rešenja moraju uzeti u obzir lokalne kontekste kako bi ih građani prihvatili i kako bi bili lakše sprovedeni.
Preporučene su konkretne mere za izgradnju poverenja među zajednicama. Među njima su povratak određenog broja srpskih policajaca u lokalne stanice, poboljšanje komunikacije na srpskom jeziku u javnim službama, povratak sudija i tužilaca, te jačanje prisustva policijskog inspektorata na severu Kosova. Pored toga, posebna pažnja mora biti posvećena rešavanju pitanja poput mosta u Mitrovici, koji je izvor tenzija, kao i stvaranju uslova za inkluzivniji politički i društveni okvir koji bi omogućio miran suživot zajednica. Takođe je istaknuta važnost garancija za učešće Srba na budućim izborima, kako bi se osiguralo da izborni proces bude slobodan od spoljnog uticaja.
Zaključeno je da je neophodno hitno sprovođenje akcija koje bi dovele do smanjenja tenzija i stabilizacije stanja na terenu, kako bi se stvorili uslovi za nastavak dijaloga. Međutim, napredak u procesu normalizacije zavisiće, rečeno je na skupu, od političke volje kako na Kosovu tako i u Srbiji, kao i od aktivnog uključivanja lokalnih aktera i njihovog učešća u donošenju ključnih odluka.
Zaključeno je da je neophodno obnoviti politički dijalog i organizovati učestalije sastanke između predstavnika svih relevantnih strana.
„Sveobuhvatni pristup koji uzima u obzir interese svih zajednica ključan je za postizanje dugotrajnog mira i stabilnosti na Kosovu”, poručeno je sa skupa.
Ova debata je održana uz podršku Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED).