OBJAVLJIVANJE PUBLIKACIJE „ANALIZA TRENDOVA 2024: STAVOVI SRPSKE ZAJEDNICE NA KOSOVU”

  1. april 2025.
    11.00 časova
    Hotel Sirius, Priština

Sa velikim zadovoljstvom vas pozivamo na konferenciju na kojoj objavljujemo godišnju publikaciju o položaju srpske zajednice na Kosovu, izazovima i perspektivi.

U istraživanju „Analiza trendova 2024: Stavovi srpske zajednice na Kosovu”, koje objavljujemo devetu godinu za redom, pratimo promene u javnom mnjenju u zajednici kosovskih Srba, uz glavni osvrt na brige, slobodu govora, poverenje u političare i mnoga druga pitanja od ključne važnosti za srpsku zajednicu na Kosovu.

Prvo ispitivanje je sprovedeno 2016. godine u četiri opštine na severu Kosova, a 2019. prošireno na sve opštine i sredine sa većinskim srpskim stanovništvom širom Kosova. Ovogodišnja „Analiza trendova” nudi sveobuhvatne podatke i analizu percepcije Srba sa Kosova, nastojeći da se upotpuni uvid u potrebe i prioritete srpske zajednice, ali i da se prenesu neke od ključnih zabrinutosti i nezadovoljstva.

 

Ključni nalazi istraživanja

  • Istraživanje NVO Aktiv pokazuje duboku zabrinutost među pripadnicima srpske zajednice na Kosovu u vezi sa političkom i bezbednosnom situacijom. Po oceni ispitanika sa severa Kosova, najniži stepen poverenja beleže Vlada Kosova i Kosovska policija, koje su ocenjene najnižom ocenom: jedinicom.
  • Čak 90% ispitanika smatra da se situacija na Kosovu ne razvija u dobrom pravcu. Pesimizam je prisutan i kada je reč o budućnost. Samo jedan od deset ispitanika veruje da će život za Srbe na Kosovu u naredne tri godine biti bolji. Najveći izazov koji se prepoznaje u zajednici jeste politička nestabilnost, koju 44% ispitanika označava kao glavni problem.
  • U vezi sa nastavkom pregovora između Beograda i Prištine u okviru Briselskog dijaloga, čak 41,7% ispitanika nema stav, dok su oni koji ga podržavaju i ne podržavaju gotovo ravnomerno raspoređeni (29%). Ovi podaci ukazuju na duboko nepoverenje, konfuziju i osećaj isključenosti građana iz procesa koji direktno utiču na njihov svakodnevni život.

 

AGENDA

11.00 – 11.10 Dolazak i registracija učesnika

11.10 – 11.20 Uvodno obraćanje – Miodrag Milićević, izvršni direktor NVO AKTIV

11.20 – 12.00 Predstavljanje rezultata istraživanja

12.00 – 12.45 Otvorena diskusija i komentari

Prevod na srpski, albanski i engleski jezik biće obezbeđen.

NGO AKTIV Mitrovica

NGO AKTIV Priština

NGO AKTIV Beograd