Transparentnost i saradnja kao ključ borbe protiv korupcije na Kosovu

Nevladina organizacija Aktiv, u saradnji sa Centrom za zastupanje demokratske kulture (ACDC), organizovala je u petak, 25. oktobra, u Prištini konferenciju na temu borbe protiv korupcije „Demaskiranje korupcije: Transparentnost, odgovornost i pravda”.

Učesnici konferencije, predstavnici institucija, medija i civilnog društva, razmatrali su izazove i mogućnosti u borbi protiv korupcije. Ukazana je potreba za snažnijom saradnjom između svih društvenih aktera, uu ocenu da samo zajednički trud, transparentnost i aktivno učešće građana mogu doprineti suzbijanju korupcije i unaprediti vladavinu pravu. Naglašavajući da iako su zakoni na snazi, učesnici su  istakli da je volja za njihovom doslednom primenom ključna za istinski napredak.

Na otvaranju konferencije, izvršni direktor NVO Aktiv, Miodrag Milićević, naglasio je važnost kontinuiranog društvenog angažovanja u suzbijanju korupcije i uključivanja građana u prijavljivanje slučajeva. Milićević je istakao da je korupcija ne samo globalni, već i duboko lokalni problem, te da je od presudnog značaja saradnja između civilnog društva, institucija i medija.

„Ovu temu nastojimo da održimo aktuelnom kako bismo podstakli građane da prijave slučajeve korupcije ili sumnje u njeno postojanje. Mediji igraju ključnu ulogu u prenošenju informacija građanima o važnim društvenim pitanjima, uključujući borbu protiv korupcije. Zajedničkim naporima, možemo ukazivati na negativne pojave u društvu,” istakao je Milićević.

Izvršni direktor Centra za zastupanje demokratske kulture, Dušan Radaković, osvrnuo se na važnost ravnoteže između kritike i predloga rešenja. „Ne želimo da budemo organizacija koja samo kritikuje, već nudimo i konkretna rešenja. Zahvalni smo institucijama na saradnji i verujemo da radimo korisne stvari za dobrobit celog društva,” poručio je Radaković.

U okviru tri panela na konferenciji analizirane su uloge medija, civilnog društva i institucija u borbi protiv korupcije. Na prvom panelu, direktor Agencije za sprečavanje korupcije, Ul Bulješkaj, govorio je o izazovima sa kojima se ova institucija susreće, uključujući nedostatak finansijskih sredstava i stručnog kadra.

„Naša institucija je prva linija odbrane protiv korupcije. Ipak, ograničenja u finansiranju i manjak iskusnih pravnika usporavaju naše aktivnosti. Iako je Vlada Kosova povećala naš budžet, ostaje izazov pronalaženja kadrova sa potrebnim iskustvom i integritetom,” istakao je Bulješkaj.

Direktor Agencije za sprečavanje korupcije osvrnuo se na saradnju sa NVO Aktiv kroz nekoliko inicijativa koje uključuju direktne razgovore sa građanima i promovisanje digitalnih alata za prijavu korupcije dostupnih svim zajednicama.

„Pozitivni rezultati saradnje sa NVO Aktiv vide se kroz povećan broj prijava korupcije, za koje su čak izrečene i novčane kazne. Broj prijava udvostručen je, što pokazuje sve veće poverenje građana. Nadamo se da ćemo, uz podršku civilnog sektora i medija, dodatno unaprediti prava uzbunjivača – tih heroja koji iznad lične koristi stavljaju dobrobit zajednice i društva,” izjavio je Bulješkaj.

Zaštitnik građana, Naim Ćeljaj, naglasio je da se ova institucija suočava sa brojnim izazovima u tretiranju korupcije na svim nivoima. „Zakon na Kosovu je prilagođen zakonima Evropske unije. U njemu se navodi da Zaštitnik građana ima pravo da daje preporuke u slučajevima kršenja ljudskih prava, a korupcija, svakako, krši ljudska prava,” istakao je Ćeljaj.

Komesarka za informacije i privatnost Kosova, Krenare Sogojeva Dermaku, naglasila je da Agencija za informacije i privatnost, koju ona vodi, predstavlja jedan od glavnih stubova transparentnosti i borbe protiv korupcije.

„Transparentnost je jedan od osnovnih principa za borbu protiv korupcije. Svaki građanin, bez obzira na nacionalnost, ima pravo da traži pristup javnim dokumentima,” poručila je Sogojeva Dermaku.

Drugi panel se bavio ulogom medija u razotkrivanju koruptivnih radnji. Ardita Zejnulahu, izvršna direktorka Asocijacije nezavisnih elektronskih medija Kosova (AMPEK), istakla je značaj novinarstva u borbi protiv korupcije. „Kada mediji iznose slučajeve korupcije u javnost, oni podstiču društvo na akciju i vrše pritisak na institucije da reaguju,” rekla je Zejnulahu.

Istraživačka novinarka Serbeze Hadžiaj ukazala je na sve sofisticiranije oblike korupcije i izazove s kojima se novinari suočavaju u njihovom izveštavanju. „Uzbunjivači nisu adekvatno zaštićeni, a zakon ne funkcioniše dobro kada su oni u pitanju. Zato je mali broj novinara koji se usuđuju da istražuju korupciju,” istakla je Hadžiaj.

Prema Visaru Prebrezi iz BIRN-a, istraživačke priče novinara dovele su do velikih hapšenja, ali sudski procesi često završavaju oslobađajućim presudama. „Novinari rade svoj posao, ali institucije ne prate i ne daju odgovarajuća rešenja,” zaključio je Prebreza.

Izvršni direktor Medija centra u Čaglavici, Budimir Ničić, rekao je da novinare demotiviše to što nakon izveštavanja o korupciji, odgovorni se ne suoče sa pravdom.

„Mediji igraju ključnu ulogu u razotkrivanju korupcije. Postoje novinari koji imaju volje, želje i znanja da se uhvate u koštac sa ovakvim temama, ali nemaju adekvatnu podršku”, rekao je on.

Treći panel bio je posvećen ulozi civilnog društva u borbi protiv korupcije. Panelisti su naglasili važnost jačanja saradnje između organizacija civilnog društva i institucija, kao i ulogu građana u prijavljivanju slučajeva korupcije.

Sanja Vuković iz Mreže za građanski aktivizam rekla je da korupcija ostaje široko rasprostranjena praksa na Kosovu i da građani sve češće traže pomoć civilnog sektora kako bi ukazali na nepravilnosti.

Direktor Kosovskog instituta za pravosuđe, Ehat Miftaraj, ocenio je da Kosovu ne nedostaju zakoni, već politička volja da se oni sprovedu. „Tužilački sistem zloupotrebljava nezavisnost koju mu daje ustav, dok politika stvara atmosferu u kojoj je korupcija prihvaćena,” izjavio je Miftaraj.

Tužilac u Kancelariji glavnog državnog tužioca Šćipdon Fazljiu izjavio je da se svakodnevno radi na obučavanju tužilaca. Ukazako je da postoji puno izazova, da mehanizam odgovornosti ne funkcioniše kako bi trebalo, ali da ima i pomaka.

Konferencija je poslužila kao platforma za razmenu mišljenja i iskustava u suzbijanju korupcije na Kosovu, a učesnici su se složili da je potrebna veća podrška institucijama i medijima. Takođe, poručeno je da su građani i civilno društvo ključni partneri u ovoj borbi, dok događaji poput ovog doprinose javnoj debati o transparentnosti i vladavini prava na Kosovu.

 

Ovaj skup organizovan je uz podršku Međunarodnog biroa za narkotike i vladavinu prava SAD i deo je projekta „Poboljšanje transparentnosti i vladavine zakona u zajednicama sa većinskim srpskim stanovništvom”.

NGO AKTIV Mitrovica

NGO AKTIV Priština

NGO AKTIV Beograd