Na završetku 8. konferencije o informacijskoj integriteti (DISICON), u organizaciji Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) održane 9 i 10.
decembra 2024. u Prištini, predstavnici političkih stranaka, civilnog društva i medija, uključujući organizaciju NVO Aktiv, potpisali su “Zajedničku Deklaraciju o ponašanju na online medijima i društvenim mrežama tokom kampanje za parlamentarne izbore 2025. godine.”
Ova Deklaracija definiše ključne principe i obaveze kako bi se obezbedila fer i transparentna izborna kampanja, uz očuvanje visokih etičkih standarda. Među glavnim tačkama su sprečavanje širenja negativnih sadržaja poput govora mržnje, lažnih vesti, dezinformacija, kleveta i uvreda. Poseban akcenat stavljen je na transparentnost, uključujući objavljivanje troškova za online oglašavanje tokom kampanje.
Deklaracija takođe promoviše rodnu ravnopravnost i osuđuje korišćenje mizoginog jezika u političkoj komunikaciji. Politički subjekti preuzimaju odgovornost za sadržaj objavljen na svojim zvaničnim kanalima, dok se mediji obavezuju na proveru činjenica i poštovanje profesionalnih standarda u izveštavanju. Organizacije civilnog društva prate društvene mreže i reaguju na neprimerene sadržaje kako bi osigurale odgovornost svih učesnika u izbornom procesu.
Potpisivanje Deklaracije, uz podršku i koordinaciju organizacije Demokratija za razvoj (D4D), predstavlja važan korak ka unapređenju fer i demokratskih izbora, jačanju poverenja građana i očuvanju integriteta informacija.
Kompletan tekst Zajedničke Deklaracije (koji je dostupan na dva jezika, na srpskom i albanskom):
Zajednička Deklaracija o
PONAŠANJU NA ONLINE MEDIJIMA I DRUŠTVENIM MREŽAMA TOKOM KAMPANJE ZA PARLAMENTARNE IZBORE 2025
Principi
U cilju potpune primene izbornih zakona i propisa,
U cilju obezbeđivanja poštene, transparentne i sveobuhvatne izborne kampanje, uz poštovanje demokratskih standarda i političke etike,
U cilju poštovanja principa nediskriminacije, pravičnog i tačnog informisanja, kao i zaštite privatnosti,
U cilju obezbeđivanja da birači imaju pristup tačnim, verifikovanim i nepristrasnim informacijama tokom celog izbornog procesa,
U cilju sprečavanja i borbe protiv dezinformacija, govora mržnje i negativnog sadržaja na društvenim mrežama,
U cilju povećanja poverenja građana u izborne procese kroz angažovanje za visoke etičke i profesionalne standarde.
Mi se obavezujemo da:
Političke stranke
●
Primenićemo izborne zakone, propise i kodekse ponašanja za političke subjekte, kandidate i njihove podržaoce.
●
Obezbedićemo da reklame i poruke koje se prenose tokom kampanje ne sadrže negativne sadržaje kao što su govor mržnje, lažne vesti, dezinformacije, klevete, uvrede i omalovažavanje.
●
Koristićemo zvanične kanale za komunikaciju i suzdržaćemo se od korišćenja uvredljivog i omalovažavajućeg jezika na nalozima trećih lica i lažnim nalozima.
●
Objavićemo i učinićemo transparentnim troškove za plaćene reklame na online medijima i društvenim mrežama.
●
Obavićemo objektivne i konstruktivne kritike prema drugim političkim subjektima, kandidatima i njihovim podržaoce.
●
Proveravaćemo činjenice i posvetićemo odgovarajuću pažnju svim informacijama koje se šire tokom političke kampanje.
●
Preuzimamo odgovornost samo za zvanične kanale političkog subjekta i kandidata.
●
Da izbegavamo i osudimo svaki oblik mizoginog ili diskriminišućeg jezika, promovišući poštovanje i jednakost u našim komunikacijama i aktivnostima tokom izbora.
Mediji
●
Poštovaćemo Etički kodeks Saveta za štampane medije Kosova i važeće zakone koji se odnose na medije, izbore i oblast informisanja.
●
Izvešćemo i procenićemo tačnost političkih reklama i podstaćićemo kolege da budu svesni poruka političkih reklama.
●
Obezbedićemo da reklame, stavovi i poruke prenete tokom kampanje ne sadrže negativne sadržaje kao što su: govor mržnje, lažne vesti, dezinformacije i klevete.
●
Obavićemo objektivne i konstruktivne kritike prema kandidatima i kampanjskim timovima, političkim strankama i političkim kampanjama.
●
Proveravaćemo činjenice i posvetićemo odgovarajuću pažnju svim informacijama u političkim kampanjama.
●
Obezbedićemo uredničku kvalitetu kako bi netačne, lažne, klevetničke i zle informacije bile sprečene da se objave.
●
Obavezujemo se da ne dozvolimo korišćenje diskriminišućeg jezika, uključujući mizogini jezik, i da promovišemo rodnu ravnopravnost u svim izveštajima i medijskim sadržajima tokom izbora.
Organizacije civilnog društva
●
Pratićemo društvene mreže tokom izborne kampanje i preduzećemo odgovarajuće mere, izradićemo izveštaje i reagovacemo po potrebi kako bismo se borili protiv negativnog sadržaja poput govora mržnje, lažnih vesti, dezinformacija i kleveta.
●
Proveravaćemo činjenice i posvetićemo odgovarajuću pažnju svim informacijama koje se šire na društvenim mrežama.
●
Izveštavaćemo i objavićemo slučajeve kada političke stranke, kandidati ili njihovi podržaoci, ili treće strane, koriste negativan sadržaj kao oblik političkog oglašavanja.
●
Da pratimo i prijavljujemo korišćenje mizoginog ili diskriminišućeg jezika, kao i da promovišemo ravnopravnost i poštovanje u javnoj diskusiji tokom izbora.