Diskusija: Jačanje poverenja između policije i zajednice ključno za bezbednost na severu Kosova

U prostorijama Centra za građansku energiju (CEC), 29. maja 2025. godine, u organizaciji NVO Aktiv, održana je diskusija pod nazivom „Bezbednosni izazovi i poverenje: Odnos policije i zajednice na severu Kosova“. U razgovoru su učestvovali građani, predstavnici lokalnih institucija, medija, političkih stranaka i međunarodnih organizacija. Tokom otvorene diskusije, istaknuti su ključni izazovi i potrebne promene kako bi se poboljšalo poverenje i bezbednost na severu Kosova.

Diskusija je ukazala na urgentnu potrebu za jačanjem međusobnog poverenja između policije i građana, kao i uspostavljanjem efikasnijih mehanizama za prijavu problema. Predstavnici srpske zajednice izneli su ozbiljan problem verbalnog seksualnog uznemiravanja i izrazili zabrinutost zbog nepoštovanja zakona, što stvara barijere između građana i institucija. Iz civilnog sektora, više organizacija je naglasilo da zbog nedostatka poverenja u policiju, slučajevi se često ne procesuiraju, što građanima otežava prijavu problema i stvara osećaj nesigurnosti.

Veton Eljšani, zamenik komandira Policije Kosova za region sever, istakao je da je policija preduzela konkretne mere za poboljšanje bezbednosti građana, uključujući pojačane patrole u Severnoj Mitrovici i postavljanje policajaca koji govore srpski na ključnim tačkama u gradu. Takođe je najavio da je pokrenut operativni plan za prevenciju seksualnog uznemiravanja, sa zabeleženim pozitivnim rezultatima, uključujući zaplenu narkotika i procesuiranje počinilaca.

„Napravili smo operativni plan za sever Mitrovice i sada imamo dodatne policajce, i tokom noći, kao i dodatnu patrolu. Na putu smo da poboljšamo stanje, da ako ne sprečimo ljude, onda barem budemo tu kad se nešto desi, zato što smo sada svuda“, rekao je Eljšani.

Aleksandar Arsenijević, predsednik Srpske demokratije, naglasio je da postoji bojazan među građanima da se policija ne bavi ozbiljno slučajevima nasilja i uznemiravanja, dok je, prema njegovim rečima, veoma često prisutan i nepravedan tretman onih koji protestuju ili se protive takvom postupanju.

„Taj osećaj je kod građana prisutan i stvara veliko nepoverenje u kosovsku policiju. Građani prijavljuju slučajeve porodičnog nasilja i tuča, ali kod prijava seksualnog uznemiravanja često žene nisu shvaćene ozbiljno. Upravo odnos prema lokalnom stanovništvu narušava poverenje u institucije“, rekao je Arsenijević.

Erden Atić, gradonačelnik Severne Mitrovice, izjavio je da je tokom svog mandata nastojao da poboljša kvalitet života građana u ovom regionu, te se složio da je nužno odgovorno rešavati nezadovoljstvo građana kroz sistem prijava.

Predstavnici nevladinih organizacija istakli su da će nastaviti da vrše pritisak na institucije da obavljaju svoj posao. „Mi predstavljamo stavove građana kako bismo ih preneli onima koji treba da rade svoj posao“, ukazali su predstavnici civilnog društva.

Učesnici diskusije saglasili su se da su bezbednosni izazovi i nepoverenje u policiju značajni problemi, ali su se složili da su ovakve otvorene diskusije važne i mogu biti korak ka njihovom rešavanju.

Naglašeno je da je ključna saradnja između institucija, civilnog društva i građana za rešavanje postojećih problema, naročito u pogledu poverenja u institucije i mehanizama zaštite građana.

 

NGO AKTIV Mitrovica

NGO AKTIV Priština

NGO AKTIV Beograd